Banánový ostrovAč se to na první pohled možná nezdá, Tenerife je ostrov plný zeleně a rozmanité přírody. Díky celoročně teplému slunečnému počasí a půdě bohaté na živiny se zde daří řadě rostlin, od aloe vera přes opuncie, palmy a hadince po nejrůznější druhy bylin, ovoce a zeleniny. I v zimě si zde tak můžete pochutnat na čerstvých rajčatech, avokádech a citrusech.

Pokud na ostrov zavítáte rozhodně Vaší pozornosti neunikne velké množství banánových plantáží, které se nacházejí po celé jižní části ostrova. Banány se zde pěstují celý rok a lze je zakoupit v každém obchodě či stánku s potravinami. Pokud Vás bude zajímat zdejší banánová kultura rozhodně zavítejte na banánovou plantáž, kde Vás zdejší pracovníci a průvodci zasvětí do tajů pěstování banánů a jejich dalšího zpracování. Při návštěvě městečka Icod de los Vinos, a jeho majestátního dračího stromu, navštivte muzeum banánů, ve kterém na Vás dýchne další část ikonického ostrova Tenerife. Nezapomeňte hlavně ochutnat čerstvé banánové plody a další banánové produkty.

Finca mezi vulkány a banány

Finca (španělské označení pro farmu) Las Margaritas je banánová plantáž, nacházející se nedaleko městečka Fraile směrem k rybářské vesničce Las Galletas. Tato farma leží přímo u hlavní silnice, což zaručuje snadnou dostupnost pro všechny návštěvníky. V blízkosti se také nachází autobusová zastávka, kde zastavují spoje do již zmíněné vesničky Las Galletas. Parkování je zde rovněž jednoduché, díky prostornému a neplacenému parkovišti přímo vedle plantáže. Cílem této banánové farmy je propojení sektorů zemědělství, vzdělávání a cestovního ruchu. Hlavní vizí pracovníků je šířit banánovou zemědělskou činnost jako historicko-kulturní součást území. Díky jedinečné kombinaci tradiční kulturní práce a moderních technik se podařilo farmě dosáhnout maximální produktivity. Každý návštěvník zde může nejen ochutnat ty nejlepší banány, ale také se naučit něco nového o procesu pěstování banánů a jejich zpracování do místních ostrovních produktů. Celou návštěvu plantáže můžete absolvovat s profesionálním průvodcem, ve skupince případně i individuálně. Průvodce vás nejen informuje o činnosti farmy, ale také vás pobaví zábavnými historkami. Budete se moci přesvědčit o pozitivním vztahu zdejších pracovníků k banánovníkům a jejich plodům. Banánovou farmu si samozřejmě můžete projít i sami a získávat informace z informačních tabulí, které tvoří naučnou stezku zakončenou v El Cuartito, kde v určitých časech probíhají ochutnávky produktů z místních banánovníků. Názorně se zde prezentuje tvorba tradičního gofia, kanárské mouky. Při ochutnávce si budete moct pochutnat nejen na sladkostech z banánů, ale také na banánovém víně, které je unikátním alkoholickým nápojem pocházejícím právě z Kanárských ostrovů. V rámci této „ochutnávací stanice“ funguje i obchůdek, kde si můžete všechny ochutnané produkty zakoupit. Cena vstupného na banánovou farmu činí 8 EUR za dospělého a 6 EUR za dítě do 12 let. V případě komentované prohlídky si připlatíte 2 EUR, dle nás se to vyplatí. Cena vstupného zahrnuje i degustaci v El Cuartito. Rozhodně doporučujeme nezapomenout si fotoaparát, fotografie odtud jsou opravdu úžasné, a to nemluvíme jen o fotkách zrajících banánů. Místní prostředí nabízí krásné pozadí pro rodinné i umělecké fotografie. Pro více informací o Finca Las Margaritas naleznete na jejich oficiálních webových stránkách.


Muzeum banánů

Pokud navštívíte městečko Icod de los Vinos, určitě si nenechte ujít Casa del plátano – Muzeum banánů! Toto místo je nejen fascinující pro všechny banánové fanoušky, ale také pro ty, kteří chtějí získat více informací o historii pěstování banánů na Kanárských ostrovech. Vstupné do muzea je více než dostupné, dospělí zaplatí pouhých 5 EUR a děti od 5 do 15 let pouze 3 EUR.
V Tenerife se banány pěstují již po staletí a jsou zde považovány za jednu z nejdůležitějších plodin. Banány odrůdy Cavendish se zde pěstují v hojném množství a mají sladkou chuť a střední velikost. I přesto, že jsou na ostrovech velmi oblíbené, nejsou běžně k dostání v evropských zemích kvůli nesplněným kvótám Evropské unie.
Pokud rádi ochutnáváte něco nového, zajímavého, nezapomeňte si v místním obchodě vyzkoušet kanárské speciality, včetně lahodného banánového vína a banánového likéru. Tento likér se vyrábí z banánů, koření a vodky či jiného destilátu a je vynikající jako dochucovadlo pro sangrii nebo barraquito – oblíbený kanárský kávový nápoj z kondenzovaného mléka, likéru, kávy, našlehaného mléka a limetkové kůry.

Tenerife je ostrov plný slunce, krásných míst a zajímavých aktivit. Sledujte náš blog pro další tipy na výlety, ať si z dovolené v této úžasné kanárské destinaci odvezete co nejvíce zážitků.