Fakta o Tenerife, která možná překvapí


Tenerife je největší a nejnavštěvovanější z Kanárských ostrovů, je známé svými krásnými plážemi, impozantním vulkánem Teide a nádhernými přírodními scenériemi. Ostrov má ale také mnoho nečekaných a méně známých zajímavostí, které by vás mohly překvapit. Pojďme se na některé z nich podívat.

1. Kanárské ostrovy a Evropská unie
V roce 1986 vstoupilo Španělsko do Evropské unie a Kanárské ostrovy tak získaly statut nejvzdálenějšího regionu

2. Nejstarší dračí strom
Ve městě Icod de los Vinos najdete nejstarší dracenovník, známý jako Drago Milenario. Stáří tohoto stromu se odhaduje na nějakých 1 000 let, i když jeho přesný věk je stále předmětem různých diskusí. Dracenovník je považován za symbol Tenerife a Kanárských ostrovů.

 
El Drago

3. Tenerife má svou vlastní verzi karnevalu
Santa Cruz de Tenerife hostí každoročně v únoru jeden z největších a nejpestřejších karnevalů na světě, hned po slavném karnevalu v Rio de Janeiro.


Carnaval de Santa Cruz

4. Teide je třetí nejvyšší vulkán na světě
Vulkán Pico del Teide, který dosahuje výšky 3 718 metrů, je nejen nejvyšším bodem Španělska, ale také třetím nejvyšším vulkánem na světě (měřeno od mořského dna).


El Teide

5. Tenerife je domovem největší solární observatoře na světě
Observatorio del Teide je největší solární observatoř na světě a nachází se ve výšce 2 390 metrů nad mořem. Slunce a další astronomické jevy sem přijíždějí studovat vědci z celého světa.

Prohlídku observatoře si můžete zarezervovat zde.


Observatorio del Teide

6. Tenerife jako centrum produkce cukru
V 16. a 17. století bylo Tenerife jedním z největších producentů cukru v Evropě. Pěstování cukrové třtiny přineslo ostrovu značné bohatství. Pěstování cukrové třtiny později nahradilo vinařstvím a pěstování banánů.


Cukrová plantáž

7. Původní obyvatelé Tenerife byli Guančové
Před příchodem Španělů byli původními obyvateli Tenerife Guančové. Tento starobylý lid, který se pravděpodobně dostal na Kanárské ostrovy kolem roku 1000 př. n. l., je obklopen tajemstvím. Guančové se dokázali přizpůsobit drsným ostrovním podmínkám a žili v jeskyních a kamenných obydlích. Jejich zvyky a tradice byly z velké části ztraceny po dobytí ostrova Španěly v 15. století, ale archeologické nálezy, včetně mumifikovaných těl a keramických předmětů, nám poskytují fascinující vhled do jejich kultury.


Guančové

8. Banánové háje
Díky subtropickému podnebí a bohaté půdě je Tenerife ideálním místem pro pěstování banánů. Na ostrově najdete nejsevernější banánový háj na světě, který produkuje sladké a chutné plody po celý rok.


Banánové plantáže

9. Pramen s léčivou vodou
V malé vesničce Fuente Alta v oblasti Vilaflor se nachází pramen, jehož voda je známá pro své léčivé účinky. Voda z tohoto pramene je bohatá na minerály a místní obyvatelé ji považují za elixír mládí a zdraví.


Vesnička Vilaflor

10. Tenerife je domovem unikátního tance
Tajaraste je tradiční tanec a hudební styl, který pochází z Tenerife. Tento tanec má své kořeny v původních guančských kulturách a je stále živý díky místním folklorním skupinám. Tajaraste je charakteristický svými zářivými barvami, energickým pohybem a rytmickou hudbou.


Tanec Tajaraste

Tenerife je ostrov plný nečekaných a fascinujících zajímavostí, které dokazují, že je mnohem více než jen krásnými plážemi a slunečným počasím. Ať už jste zkušený cestovatel nebo jen zvědavec, Tenerife vás určitě překvapí svou bohatou historií, kulturou a jedinečnými atrakcemi. Při dalším plánování dovolené na Tenerife rozhodně nezapomeňte prozkoumat i tyto méně známé aspekty ostrova… protože jedna dovolená na Tenerife rozhodně nestačí 🙂