Nezapomenutelné zážitky na TeideTeide nacházející se na ostrově Tenerife, je se svou výškou 3.718 metrů nad mořem nejvyšší horou nejen všech ostrovů nacházející se v Atlantiku, ale také celého Španělského království. Nachází se v národním parku Nacional del Teide, téměř uprostřed ostrova, který je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Národní park i Teide se díky své unikátnosti stává častým cílem turistů, kteří mají možnost se dostat až na samotný vrchol hory a obdivovat výhled na ostrovy Gran Canaria, La Gomera, El Hierro, La Palma a při příznivých podmínkách i na pobřeží severní Afriky.

Spící sopka

Vzhledem k tomu, že Kanárské ostrovy jsou výtvorem sopečných aktivit, probíhajících již řadu let, nikoho nepřekvapí, že i Teide je sopkou, která je stále aktivní, i když v současné době ji lze považovat za spící. Díky své výšce i mohutnosti se považuje za největší sopku Evropy a 3. nejvyšší sopku naší planety. Dle historických pramenů vzniklo Teide sopečným výbuchem před 150 tisíci lety, který vytvořil kalderu Las Cañadas a následně dalšími erupcemi vznikly dva vrcholy Pico Viejo a Pico de Teide. Některé ostrovní povídačky tvrdí, že Teide vybuchne vždy jednou za sto let. Poslední erupce sopky proběhla počátkem 20. století. V současné době však nevykazuje nijak aktivní činnost, až na menší otřesy ve svém nejbližším okolí.

Až na vrchol?

Národní park Teide a samotná sopka se stává cílem cesty mnoha turistů. Důvod je jednoduchý: úchvatná krajina a samotná sopka zkrátka stojí za to! Dobrou zprávou pro všechny je, že nemusejí absolvovat útrpnou cestu po svých. Skrz národní park vede silnice TF 21, ze které je možno obdivovat měsíční krajinou obsypanou borovicemi, vysokými hadinci, opunciemi, a především nejrůznějšími skalními útvary. Cestu parkem lze zakončit až pod samotným Teide, kde se nachází nejen obchod se suvenýry, ale také příjemná kavárna s krásný výhledem. Ještě lepší zprávou je, že pod vrchol Teide jezdí lanovka (od 9:00 do 17:00). Lístky lze zakoupit online a rozhodně doporučujeme to udělat s předstihem. Lanovka je dlouhá cca 2,5 kilometru a vyveze Vás do výšky 3.555 metrů nad mořem na plošinu La Rambleta.

Pokud jste doufali, že se dostanete až na samotný vrchol Pico de Teide nezoufejte, ovšem pozorně čtěte. Vrchol Pico de Teide je přístupný, ovšem je třeba vyřídit si povolení na webových stránkách Správy španělských národních parků. Povolení je potřeba si vyřídit s velkým předstihem až několika měsíců, anebo hlídat na stránkách zda někdo zakoupené vstupenky vrátí a Vám se tak poštěstí je získat. Samozřejmě na vrchol se nedostanete již jinak než po vlastních. Kvůli vysoké nadmořské výšce dochází k řídnutí vzduchu, proto je potřeba se připravit na podání vyšších fyzických výkonů, ale výhledy, které z vrcholku získáte za to opravdu stojí. Během svého výstupu Vás také bude pronásledovat zápach sýry, vzhledem ke stále aktivitě sopky, tudíž s tím počítejte. Nezapomeňte si vzít kvalitní obuv a také se teple obléct, i v létě. Počasí je v takovéto výšce nevyzpytatelné.

Cesta do národního parku a na samotné Teide je zážitek, který Vám nesmí při návštěvě Tenerife uniknout. Sledujte náš blog pro více tipů na výlety, ať si z dovolené odvezete, co nejvíce zážitků!


Chcete se dozvědět víc?

Jednoduše nám napište nebo zavolejte.


[email protected]


+420 606 654 499